Jeśli szukasz ekonomicznej i trwałej alternatywy dla drewna lub sklejki w swoim domu, płyty pilśniowe (takie jak płyta HDF czy płyta MDF) będą popularnym (i idealnym!) rozwiązaniem. Płyta HDF (z angielskiego high-density fiberboard) o wysokiej gęstości lub płyta MDF (z angielskiego medium-density fiberboard) to płyty kompozytowe, które są używane w stolarstwie do produkcji szafek, paneli ściennych, regałów i mebli. Płyty te świetnie też sprawdzają się podczas prac wykończeniowych.
Zarówno płyta HDF, jak i płyta MDF mogą być oklejane fornirami lub laminatami z jednej lub z obu stron, mogą też być wykończone farbą lub lakierem. Bazą dla płyt HDF są bowiem lakierowane surowe płyty HDF. Powłoka zewnętrzna pokryta jest lakierem UV, co dodatkowo przyczynia się do wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i chemiczne oraz pozytywnie wpływa na łatwość konserwacji. Dlatego jest to tak często wybierany materiał zarówno w budownictwie, wykańczaniu wnętrz, jak i w meblarstwie. Pozostałe właściwości lakierowanej płyty HDF są takie same jak płyty surowej.
Jak produkowana jest płyta HDF? Płyta HDF to produkt drewnopochodny, który jest wytwarzany poprzez prasowanie na gorąco drobnych (często zmielonych niemal na proszek) włókien drzewnych wyodrębnionych z odpadów w postaci wiórów lub pulpy drzewnej i łączenie ich w płytę pod bardzo wysokim ciśnieniem przy użyciu żywic syntetycznych i spoiw.
Podobnie jak płyta MDF, płyta HDF również nie posiada żadnych ziaren (ani widocznych słojów jak w przypadku drewna naturalnego) w przekroju, ponieważ jest to materiał kompozytowy o jednolitej gęstości. Jest jednak bardziej zwarta niż MDF i jest odpowiednio cieńszym i gęstszym materiałem. To czyni ją także znacznie twardszym materiałem.
Jak wskazuje nazwa, płyta HDF ma dużą gęstość, co sprawia, że jest bardzo cienka. Z tego względu nie nadaje się do wykonywania rowków i profilowań. Ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się odpady, takie jak trociny i włókna drzewne, można ją uznać za tak zwany materiał eko-friendly lub przyjazną dla środowiska. Należy jednak uważać na emisję toksycznych gazów spowodowaną formaldehydem stosowanym w materiałach wiążących.
Płyta HDF nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem ciepła, dzięki czemu jest stabilna wymiarowo. Jest bowiem odporna na wilgoć (nie wchłania jej z powietrza), mimo iż nie jest wodoodporna. Płyta HDF śmiało może być wykańczana fornirami, lakierem, laminatami lub farbą.
Płyta pęcznieje pod wpływem wody, dlatego należy ją wykańczać, całkowicie zakrywając wszystkie odsłonięte powierzchnie. Płyta HDF jest znacznie bardziej ekonomiczna niż sklejka lub lite drewno, ale droższa niż płyta MDF.