Roztocze gdzie pojechać? Co warto zobaczyć na Roztoczu?

Roztocze to kraina geograficzna we wschodniej Polsce, dzisiaj trochę zapomniana przez turystów. Na jej terenie znajdują się dwa parki krajobrazowe : Roztoczański oraz Krasnobrodzki. Brakuje tutaj ciężkiego przemysłu oraz tłumów turystów, znajdziemy za to tutaj na pewno ciszę i spokój.

Roztocze gdzie pojechać? Jakie są atrakcje na roztoczu ?

Roztocze środkowe znajduje się we wschodniej Polsce w okolicach Zamościa. Tam właśnie znajdziemy najwięcej atrakcji, dzięki którym na pewno nie będziemy się nudzić na naszych wakacjach. Możemy bowiem tam znaleźć:

  1. Wieża widokowa na górze Grabowskiej. Jest to nowa budowla zbudowana zaledwie kilka lat temu. Przyciąga ona wielu turystów głównie dzięki temu, że z jej szczytu możemy podziwiać piękną panoramę okolicy oraz okolicznych gór.
  2. Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie. Jest to bardzo licznie i często odwiedzane miejsce, które jest miejscem kultu maryjnego. Tutaj właśnie w XVII wieku objawiła się Matka Boska wskazując miejsce kolejnych objawień. Dzisiaj to miejsce jest też celem licznych pielgrzymek. Wewnątrz kaplicy możemy znaleźć wydobywającą się ze skał wodę, która tworzy strumyk Krupiec ( dopływ rzeki Wieprz ). Istnieją liczne podania, że woda z kaplicy ma cudowną moc, która leczy.
  3. Baszta widokowa w Józefowie. Jest to wieża średniej wysokości – 19 metrów. Zbudowana została z miejscowego materiału czyli wapienia. Z jej wysokości możemy podziwiać bardzo ładną panoramę całej okolicy.
  4. Wodospad Jeleń. Jest to największy wodospad na roztoczu. Jego wymiary to 9 metrów szerokości oraz 1.5 metra wysokości.
  5. Skansen Etnograficzny. Jest to zagroda Guciów w której czas zatrzymał się na przełomie XVIII oraz XIX wieku. Na miejscu możemy zjeść lokalne jedzenie oraz zobaczyć jak żyli ludzie na tych terenach dawno temu. W skansenie znajduje się stodoła oraz chałupa, które są dostępne do zwiedzania. W środku znajdziemy wiele eksponatów, które pokazują jak pracowali ludzie tych terenów przed 200 lat temu, będzie więc to świetna nauka dla dzieci.