A może wrócić do wędkowania?

Wędkowanie to wspaniały sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Łapanie ryb dla wielu Polaków to hobby, sport lub sposób na życie. Są też i tacy, którzy wędkowali dość dużo w latach młodości, ale później przestali, a teraz chcą wrócić do zacnego grona wędkarzy. Zaczynając od zera najpierw trzeba skompletować odpowiedni sprzęt.

 

Potrzebne będą co najmniej dwie wędki, choć oczywiście można zacząć od jednej. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup wędki do łowienia spławikowego (ewentualnie gruntowego) oraz tzw. spinningu na wodne drapieżniki, takie jak szczupak, okoń, sandacz. Jeśli wybraliśmy już wędki, potrzebne będą też kołowrotki. Nie warto szukać najtańszych modeli spod znaku chińskich producentów. Dobry kołowrotek to połowa sukcesu na łowisku. Powinien mieć odpowiednią regulację hamulca oraz odznaczać się dobrą kulturą pracy. Jeśli sprzęt będziemy kupować w sklepie wędkarskim, można poprosić sprzedawcę o radę lub wybrać się na zakupy z doświadczonym wędkarzem. Musimy też zaopatrzyć się w żyłki odpowiedniej grubości, przypony oraz haczyki.

 

Do przygotowania zestawu potrzebne będą też ołowiane śruciny. Obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w siatkę na ryby i podbierak. Do wędkowania spinningowego potrzebne będą sztuczne przynęty takie jak woblery, rippery i twistery. Na niektórych akwenach świetnie sprawdzają się błystki tzw. „obrotówki”, choć swoich zwolenników cały czas mają siermiężne wahadłówki. Te ostatnie bywają skuteczne jeśli planujemy zapolować na grubszego szczupaka lub suma. Na rynku mamy do wyboru sporo pudełek z najbardziej potrzebnymi akcesoriami dla wędkarzy. Z łatwością można wybrać coś w przystępnej cenie, a następnie systematycznie doposażać zawartość naszego pudełka. Przed wyjazdem na ryby musimy też zaopatrzyć się w przynętę i zanętę. Na białe, drobne ryby można wziąć pudełko białych lub czerwonych robaczków, na większe np. rosówki, kukurydzę lub kulki proteinowe. Łowisko trzeba też zanęcić, więc bez przynęty na wybrane gatunki ryb się nie obędzie. Jeśli skompletujemy już cały sprzęt wędkarski, pozostaje już tylko wybrać odpowiednie łowisko oraz dzień, w którym będą dobre brania.