Morze Koralowe. Zagrożone piękno Wielkiej Rafy Koralowej

Pomiędzy północno-wschodnimi wybrzeżami Australii a południowo-wschodnim obszarem Nowej Gwinei znajduje się Morze Koralowe, obszar znany wszystkim z przepięknej Wielkiej Rafy Koralowej.

Skarb Morza Koralowego

Rafa jest największą strukturą utworzoną przez organizmy żywe na naszej planecie, widoczną z kosmosu w formie białej wstęgi odcinającej się od powierzchni błękitu morza. Została odkryta dla cywilizacji zachodniej przez żeglarza Jamesa Cooka w 1770 roku, podczas jego podróży do wybrzeży Australii na statku Endeavour.

Uważana jest za jeden z najważniejszych cudów przyrody, który należy chronić. W 1975 roku powołano do życia Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej, a już sześć lat później została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Aby zachować obszar dla przyszłych pokoleń zarząd parku co pięć lat publikuje raporty na temat stanu rafy oraz prognozę na najbliższe lata, co może jej zagrażać. W ostatnim raporcie, wydanym w 2014 roku pojawiają się informację, że na stan i zachowanie rafy bardzo negatywnie wpływają zmiany klimatyczne, rybołówstwo oraz kłusownictwo.