Kąpiel szczeniaka – jak powinna przebiegać?

Niekiedy zdarza się, że wykąpanie czworonoga bywa zadaniem niemal niewykonalnym, przypominającym batalię, gdzie polem bitwy jest cała łazienka. Czy można przyzwyczaić czworonoga do zabiegów higienicznych jeszcze w okresie szczenięctwa? Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel, żeby psiak dobrze ją kojarzył i nie bał się wanny?

Kiedy można wykąpać szczeniaka?

Pierwsza kąpiel młodego psiaka, według ogólnych wytycznych, powinna się odbyć już po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Nie jest to jednak zasada bezwzględna, gdyż na przykład yorki kąpie się już po trzecim miesiącu.

Podstawową zasadą pierwszej i każdej późniejszej kąpieli jest zachowanie całkowitego spokoju i opanowania. Pies musi czuć się bezpiecznie, a nie da się ukryć, że wanna i woda to dla niego zupełnie nowe doświadczenie i ma prawo być zdenerwowany.

Na dno wanny warto położyć ręcznik lub matę antypoślizgową, na której postawimy czworonoga. Można zawczasu przygotować ręczniki do wycierania i szampon, żeby później nie szukać ich nerwowo. Kąpiel zaczynam od namoczenia i wymycia szamponem całego tułowia i łap. Głowę zostawiamy na koniec. Później można jeszcze nałożyć odżywkę i po kilku minutach dokładnie ją spłukać. Psa suszymy ręcznikami i ewentualnie suszarką.

Należy pamiętać, żeby kąpiel nie odbywała się zbyt często, żeby nie nadwyrężyć bariery ochronnej na skórze czworonoga.