Kreta – co warto zobaczyć?

Błękitne niebo, piaszczyste plaże, wspaniała pyszna kuchnia śródziemnomorska… gdzie szukać takiego miejsca? Oczywiście mowa o greckiej wyspie położonej na Morzu Śródziemnej, której historia sięga nawet do 6000 lat p.n.e. – mowa o Krecie.

 

Kreta to największa grecka wyspa z linią brzegową liczącą ok. 1040 km. Wyspa obfituje w mnóstwo atrakcji zarówno historycznych i archeologicznych, ale także w przepiękne malownicze widoki i piękne piaszczyste plaże z drobnymi kamyczkami. Jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie jest Balos. Jest to jedna z najczęściej fotografowanych lagun w basenie Morza Śródziemnego. W tym rajskim zakątku możemy cieszyć się magicznym kolorem wody, która nie tylko jest krystalicznie czysta, ale i różnobarwna, a piasek pod naszymi stopami jest niemal biały. Jest to doskonałe miejsca na kąpiele i opalenie z dala od gwaru miasta.
Zdecydowanie największą popularnością wśród turystów cieszą się ruiny pałaców pochodzących z czasów minojskich w Knossos, Fajstos, Kato Zakros. Co roku przyciągają tysiące odwiedzających.

 

Dla fanów turystyki pieszej i spacerowiczów szczególnie mocno może przypaść do gustu wycieczka szlakiem w wąwozie Imbros. Szlak wynosi około 8 km (uznawany jest za najdłuższy wąwóz Europy) i nie jest on zbyt skomplikowany, ale obfituje w przepiękne widoki.
Warte zobaczenia podczas zwiedzania Krety są również oceanaria ze stworzeniami morskimi, które zamieszkują akwen Morza Śródziemnego. Jednymi z takich miejsc jest muzeum historii naturalnej w Hersonissos Aquaworld Aquarium, czy też Cretaquarium – akwarium publiczne w Gournes.