Granica lodowców i oceanu – Zatoka Alaska

Istnieją miejsca na świecie, które zachwycają i przyciągają rzesze turystów, choć znajdują się poza obiektywnymi szlakami podróżniczymi, gdzieś na końcu świata. Do takich cudów zalicza się również Zatoka Alaska

Zatoka Alaska – miejsce zetknięcia wód lodowców z oceanem

U północno-zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej występuje niesamowita anomalia. Wody spływające z lodowców oraz Ocean Spokojny tworzą tu wyraźną, choć płynną granicę o różnych odcieniach. Bardziej intensywnie błękitny odcień to wody oceaniczne, część o zabarwieniu lekko brązowym pochodzi z rzek i strumieni lodowcowych. Dlaczego powierzchnie wody się nie łączą? Sekretem jest drastyczna różnica zasolenia obu rodzajów wody. Dzięki temu może pojawiać się wyraźna linia, dzieląca obie przestrzenie. Trzeba jednak dodać, że nie jest ona widoczna zawsze i ma tendencję do przesuwania się. Zjawisko to z wielkim zainteresowaniem obserwują amerykańscy badacze oraz podziwiają kolejne grupy turystów, poszukujących naturalnych cudów przyrody na całym świecie.

Czasami natura potrafi stworzyć coś, o czym nawet nie pomyśleliby zdolni graficy komputerowi, zajmujący się obróbką zdjęć.