Cieśnina między Borneo a Celebes. Cieśnina Makasarska – historia i współczesność

Indonezja składa się z wielu pięknych wysp, połączonych siecią cieśnin. Jedną z nich, należącą do najczęstszych szlaków transportowych należy cieśnina między Borneo a Celebes.

Cieśnina Makasar – uwarunkowania geograficzne

Cieśnina Makasarska znajduje się pomiędzy wyspami Borneo i Celebes, łącząc wody Morza Celebes z Morzem Jawajskim. Oba akweny są morzami międzywyspowymi o zamkniętym charakterze i stanowią część Oceanu Spokojnego. Do największych jej portów należą: Balikpapan (Borneo) i Makasar (Celebes).

Bitwa o Cieśninę Makasar – cieśnina między Borneo a Celebes

Obszar ten stał się miejscem jednej z bitew morskich podczas II Wojny Światowej, która odbyła się w lutym 1942 roku pomiędzy zjednoczonymi aliantami (USA, Wielka Brytania, Holandia i Australia), a siłami japońskimi i skończyła się zwycięstwem tych drugich. Potyczka bywa często mylona z Bitwą o Balikpapan, która miała miejsce jeszcze w styczniu i skończyła się bez wyraźnego zwycięstwa którejś ze stron.

Szlak transportowy

Ze względu na swoje strategiczne położenie cieśnina jest używana przez większe transportowce, które muszą przedostać się przez Indonezję.