Pogodowe wycieczki

Pory roku charakteryzują się odmiennością natury oraz warunków pogodowych. My, jako ludzie, spędzamy cały rok na działaniu, niezależnie od temperatur czy opadów, kiedy natura jest od tego uzależniona. Dlatego należy się do niej dostawać i dobrać nasze stroje, bądź wyposażenie, do aktualnej sytuacji meteorologicznej i miejsca gdzie jedziemy. Chcąc poznawać piękno kraju zbadajmy warunki potrzebne do przeprowadzenia wycieczek w góry w obrębie całego roku.

Charakterystyka miejsca

Tatry, Sudety oraz Bieszczady – te łańcuchy górskie nam pierwsze przychodzą do głowy, gdy pomyślimy o wyższych terenach Polski. Z geograficznego punktu widzenia można przyjąć, że w terenach górowatych można wyróżniać dwa główne czasy w roku. Okres zimowy – obejmujący standardowo zimę, ale także jesień i wiosnę (ponieważ w tych porach zazwyczaj temperatury spadają poniżej zera i miejscami zalega śnieg). Jest również okres letni, pokrywający się z kalendarzowym latem. Zatem planując wyjazd w te strony musimy wiedzieć jak się ubrać na wycieczkę w góry zimą, a jak latem.

Letnie górskie szlaki

Wakacje, kiedy możemy luźniej planować urlopy, sprzyjają turystom do zwiedzania polskich Tatr czy innych gór. Mimo ogólnodostępnych szlaków musimy wiedzieć, żeby założyć wygodne buty o sztywnej podeszwie. Cały strój powinien być komfortowy tak, aby po wielogodzinnym marszu po szlakach nie czuć dyskomfortu. Weźmy ze sobą lekkie bluzy, okrycia głowy.

Mroźne odkrywanie

Natomiast, gdy chcemy pojechać na wycieczkę w Tatry, w okresie zimy, powinnyśmy zadbać o nieco bardziej skomplikowane ubranie. Buty o sztywnej, antypoślizgowej podeszwie to podstawa. Koszulki czy spodnie, aktywne cieplnie, zapewnią dobrą ochronę przed utratą ciepła w ujemnych temperaturach. Kurtki wełniane, bądź z wypełnieniem, będą obowiązkowym punktem na liście ubrań. Na tą listę trafiają także podwójnie ocieplane czapki, szaliki, rękawice i skarpety. Jeżeli podczas wypadu zechcemy pojeździć na nartach, czy wspinać się należy zadać o rzeczy przystosowane do sportu i mrozu, jak dla przykładu kombinezony narciarskie.

Góry są piękne o każdej porze roku. Okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem przeciw promieniom UV spełnią swoja role przez cały rok. Miejmy szacunek do szlaków turystycznych i z rozwagą wspinajmy się po skałach natury.