Jak przygotować się na zimową wędrówkę po Tatrach?

Tatry to największe pasmo górskie w naszym kraju, ale też bardzo niebezpieczne. Wiele osób podróżuje w Tatry zimą, kiedy jest tam najbardziej niebezpiecznie.

Chodzenie po Tatrach zimą

Tylko doświadczone osoby powinny w zimowych warunkach wybierać się na szlak. Bardzo ważne jest bowiem profesjonalne przygotowanie do takich wędrówek. Chodzenie po Tatrach zimą wymaga czujności oraz wiedzy. Poniżej krótki poradnik, który na pewno pomoże przygotować się do zimowej wycieczki.

O czym powinniśmy pamiętać podczas zimowej wędrówki w tatry ?

Przede wszystkim musimy posiadać odpowiednie wyposażenie. Pamiętajmy, że wysoko w górach może być dużo śniegu a temperatura będzie znacznie niższa niż na dole gdzie będziemy zaczynać. W plecaku więc powinno znajdować się ciepłe ubranie, które na pewno założymy w drodze na kolejny szczyt. Jeżeli w tatrach panują zimowe warunki bardzo przydatne będą buty z kolcami oraz raki. Musimy pamiętać, że trasy mogą być oblodzone i na pewno będzie ślisko. Jeden zły ruch z naszej strony może skończyć się nie tylko na złamaniu nogi ale na czymś znacznie poważniejszym. W tatrach bowiem będziemy mieć do czynienia z wieloma skarpami z których będzie można łatwo spaść na śliskiej trasie jeżeli nie będziemy mieć odpowiedniego obuwia. Musimy też pamiętać, że w Tatrach zazwyczaj jest dużo śniegu zimą. Oznacza to, że będziemy narażeni na niebezpieczeństwo wystąpienie lawiny. Jeżeli chcemy się profesjonalnie przygotować do wyprawy, warto jest wykonać specjalny kurs, który pomoże nam zdobyć wiedze na temat lawin oraz rozpoznać kiedy niebezpieczeństwo ich wystąpienia jest wysokie. W plecaku powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednio duży zapas jedzenia w tym coś słodkiego, aby szybko uzupełnić braki cukru oraz energii. Zanim wybierzemy się na wycieczkę warto też powiadomić znajomego lub nawet w recepcji, gdzie mamy nocleg o celu naszej wędrówki. Jeżeli coś nam się stanie, to służby ratownicze znacznie szybciej nas odnajdą jeżeli będą wiedzieć gdzie należy nas szukać. Pamiętajmy też o naładowaniu telefonu komórkowego.