Skąd się bierze żółta woda w Morzu Żółtym?

Morze Żółte to jeden z morskich akwenów przynależnych do Oceanu Spokojnego. Dokładnie gdzie leży Morze Żółte? Znajduje się na północ od Morza Wschodniochińskiego, oblewając wybrzeża Korei i Chin.

Gdzie leży Morze Żółte? Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa morza nie wzięła się od koloru rozpuszczonych w wodzie związków chemicznych, jak bywa w przypadkach innych akwenów. Jego wody nabierają charakterystycznego żółtego zabarwienia ze względu na wodę wpływającą do niego z wielkich rzek, m. in. Rzeki Żółtej, która nanosi spore pokłady lessu.

Określenie bywa jednak mylące, gdyż nawet tu kolor wody może się zmieniać. Ze względu na obficie kwitnące algi zdarzało się, że przybierał odcień intensywnie zielony. Media w zachwycie prezentowały zdjęcia żaglówek płynących po zielonym dywanie. Pojawiły się one w regionie Qingdao, gdy okoliczne browary spuściły ścieki wprost do morza. Pozostałości po procesie produkcji piwa, okazały się świetną pożywką dla alg, które przyrosły w rekordowym tempie, zmieniając kolor i właściwości wody. Ostatecznie udało się je zlikwidować, nie wiadomo jednak, czy sytuacja się nie powtórzy, trwale zmieniając właściwości wody w Morzu Żółtym.