Wydawać by się mogło, że geografia jest powszechna i taka sama we wszystkich częściach naszego globu. Nic bardziej mylnego. Nazwy obszarów geograficznych mogą być podstawą wieloletnich konfliktów pomiędzy całymi państwami. Przykładem może być kontrowersja wokół Morza Japońskiego.
Morze Japońskie czy Morze Wschodnie?
Morze to otaczają japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz Sachalin, Rosja i Półwysep Koreański. Ze względu na naturalne położenie utarło się nazywać je na forum międzynarodowym właśnie Morzem Japońskim. Władze koreańskie od lat forsują jednak inne określenie. Uważają, że poprawniejszą nazwą byłoby Morze wschodnie (East Sea) zamiast tej obowiązującej od lat.
Konflikt japońsko-koreański przenosi się również na obszary innych kontynentów. Ze względu na naciski mniejszości narodowych w amerykańskim stanie Wirginia w 2004 roku zdecydowano o stosowaniu podwójnej nazwy w podręcznikach do geografii. Głosy sprzeciwu wobec tradycyjnej, nazwy pojawiają się również w naszym kraju. Na ten moment jednak Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych nie planuje wprowadzać nowego określenia, uważając je za bezpodstawne.