Kwiat, który zachwyca tak wielu

Japoński kwiat wiśni jest zdecydowanie symbolem Japonii. Jest on obok śliwy, najważniejszym dla kraju, znaczącym tak wiele, że uznawany jest za skarb narodowy. Wiśnia symbolizuje narodziny, kruchość życia, przemijanie, co odnosi się do znaczenia życia człowieka.
Zakazane jest więc zrywanie kwiatów, łamanie gałęzi, a nawet dotykanie także, ludzie zwracają uwagę kiedy ktoś narusza tych zasad. Jeśli jednak bardzo pragniesz mieć japońską gałązkę z kwiatami wiśni dla siebie, to najlepiej udać się do kwiaciarni i zakupić.

Drzewa objęte są głębokim szacunkiem.

Kwiaty wiśni pięknie się prezentują zarówno w dzień jak i w nocy. W święto Hanami mieszkańcy Japonii, odwiedzają parki o każdej porze dnia, by nacieszyć się pięknym widokiem roślin. Po japońsku mówi się na te kwitnące rozłożyste drzewa po prostu “sakura”. Czy znajdują się one w centrach parkowych czy jako pojedyncze gdzieś na obrzeżach są traktowane z taką samą świętością i namaszczeniem, a japończycy chętnie zawieszają wokół nich lampiony na znak uznania i szacunku.
Hanami jest jak budzenie się do życia, obserwując jak w krótkim czasie rozkwitają te biało – różowe kwiaty, tworząc przepiękne wrażenie kruchości i delikatności, każdy japończyk rozpoczyna jakby kolejny cykl swojego życia. A po kontemplacji w czasie święta ma nowe spojrzenie na kolejne miesiące w roku i wchodzi w nie ze świeżą energią.
To że kwitnienie kwiatów jest tak krótkotrwałe i zdarza się raz do roku, sprawia, że ludzie czekają na ten czas z utęsknieniem i dlatego również nadają temu tak wielkie znaczenie.
Hanami to znaczy z języka japońskiego “oglądanie kwiatów”, więc nie ma w tym słowie nic mistycznego. Obserwowanie roślin jest chwilą, gdyż one kwitnieją przez bardzo krótki okres czasu, a ma to na celu celebrowanie momentu w którym znajdujemy się właśnie “tu i teraz” i to zdecydowanie jest najważniejsze podczas corocznego świętowania tej historycznej tradycji kraju.
Czy widziałeś kiedyś te urocze kwiaty w Japonii? A może dopiero planujesz zobaczyć? Jeśli nie, to możesz się z nimi zapoznać wirtualnie, albo po prostu pojechać tam by dodatkowo zobaczyć jak to jest świętować piękno jakie daje ludziom natura.