Limassol – co warto zwiedzić?

Limassol – kwintesencja Cypru.

To nie tylko nazwa uroczego miasta na Cyprze, ale także nazwa pięknego regionu, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii, fani plażowania czy amatorzy dobrego wina będą tak samo usatysfakcjonowani. Ten turystyczny kurort ma wiele do zaoferowania, przez cały rok.

Błękitne wody i magiczne plaże.

Plaże w Limassol są najczystsze w Europie. Co roku otrzymują certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych, czystość i prowadzoną edukację w zakresie ekologii. Governor’s Beach to przede wszystkim białe skały i ciemny piasek. Wieczorem, przy zachodzie słońca wygląda spektakularnie. Dla tych, co potrzebują odrobiny spokoju, odpowiednia będzie cicha Lady’s Maile. Turyści, którzy kochają wodne sporty, odnajdą się na Kourion Beach.

Zamki, muzea, wykopaliska.

Miasto pełne legend i opowieści to Limassol. Co warto zwiedzić w tym miejscu?
Zamek Kolossi pochodzi z XIII wieku. Ten, który można zwiedzać obecnie, jest przebudowany. Kiedyś mieściły się w nich lochy i więzienie, teraz Średniowieczne Muzeum Cypru. Podobno w tym zamku Ryszard Lwie Serce poślubił swoją ukochaną. Inna legenda mówi, że nieopodal miasta, na jednej z plaż, z morskiej piany wyłoniła się bogini Afrodyta. Ten, kto opłynie jej skałę, odnajdzie szczęście w miłości. Do dziś ludzie opływają skałę, a na plaży szukają kamieni w kształcie serca. Wykopaliska Kurion to ruiny starożytnego miasta, oddalone od Limassol o jakieś 15 kilometrów. Pozostałości budynków wskazują na istnienie w tym miejscu agory, rzymskich łaźni, stadionu i hellenistycznego teatru mieszczącego około 5000 widzów.

Góry, wina i sakralne szlaki.

Troodos to góry będące perłą regionu Limassol. Olimbos to najwyżej leżący szczyt Cypru-1951 m n.p.m. Autobusem dostaniesz się tu w godzinę od miasta. Warto przeznaczyć sobie jeden dzień na taką wyprawę. Liczne szlaki prowadzą na sam szczyt. Górskie wędrówki zaskakują przede wszystkim licznie usianymi, malowanymi cerkwiami. Pochodzą z XI wieku. Pokryte są bogatymi freskami. Te kościelne budynki znajdują się na liście UNESCO. Będąc w Limassol, warto wziąć udział w Festiwalu wina. Tu powstaje lokalne wino deserowe – commandaria. Nad morzem kafejki, bary, restauracje zachęcają do spróbowania lokalnych przysmaków i trunków. Limassol to nie tylko miejsce na leniwy wypoczynek. To także miejsce ciekawych odkryć i przygód.