Powietrzna podróż w ciąży

Samolot to obecnie jeden z najchętniej wybieranych środków transportu. Podróże samolotem są ekspresowe, wygodne i bardzo bezpieczne. Mówi się, że latanie samolotem jest znacznie bezpieczniejsze od podróży samochodem. Samolotem dotrzemy niemal w każde miejsce Europy a nawet świata. W ostatnich latach oferta linii lotniczych bardzo się wzbogaciła a lotniska międzynarodowe znajdziemy w każdym województwie. Możemy wybierać spośród klasy ekonomicznej i biznesowej jak również korzystać z licznych promocji i atrakcyjnych ofert cenowych. W czasie lotu możemy liczyć na profesjonalną obsługę i pomoc personelu pokładowego. Sam lot trwa zdecydowanie krócej niż podróż innymi środkami transportu. To wszystko przemawia za wyborem właśnie podróży samolotem. Jak jednak wygląda sytuacja gdy podróżuje kobieta w ciąży? Czy latanie samolotami w ciąży w ogóle jest możliwe?

Wskazówki dotyczące podróży

Nie ma ogólnych przeciwwskazań co do podróżowania samolotami przez kobiety w ciąży. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, które mogą ułatwić podróż i uczynić ją bardziej komfortową. Czas lotu nie powinien trwać dłużej niż cztery godziny. Ważne, aby w czasie podróży pamiętać o krótkich spacerach co pół godziny oraz częstym zginaniu i prostowaniu nóg w kostkach co pozwoli zapobiec kłopotom z krążeniem. Można także wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne aby zrelaksować kręgosłup. Gdy musimy zapiąć pasy, zapnijmy je na wysokości miednicy ponieważ nie mogą uciskać brzucha.
Warto skorzystać z dodatkowych możliwości oferowanych przez linie lotnicze: możemy skorzystać z opcji wyboru miejsca i wyznaczyć takie przy przejściu, gdzie będziemy mieć więcej przestrzeni. Można także dopłacić nieco więcej i skorzystać z opcji priorytetowej odprawy dzięki czemu będziemy mieć pierwszeństwo przy wsiadaniu do samolotu i zajmowaniu miejsca. Warto zaopatrzyć się również w odpowiedni zapas wody mineralnej na czas lotu.

Ograniczenia dotyczące lotu

Jak już zauważyliśmy wcześniej, nie ma konkretnych przeciwwskazań dotyczących lotu. Należy jednak dobrze wybrać termin podróży i w każdym przypadku skontaktować się wcześniej z biurem podróży lub linią lotniczą, z której usług skorzystamy. Niektóre linie lotnicze wprowadzają własne ograniczenia odnośnie lotów kobiet w ciąży. Przed podróżą najlepiej odwiedzić swojego lekarza położnika i zapytać czy nasz stan zdrowia i przebieg ciąży pozwalają na odbycie podróży. Lot samolotem najlepiej zaplanować w II trymestrze kiedy ustępują mdłości a przyszła mama czuje się już lepiej. Gdy ciąża jest zaawansowana, podróż może odbyć się wyłącznie na własną odpowiedzialność kobiety. Linie lotnicze często wymagają również posiadania przy sobie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia i przebiegu ciąży. Jeżeli korzystamy z oferty zagranicznego przewoźnika, wówczas zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język angielski.