Co warto zwiedzić w Częstochowie? Czy warto jechać do Częstochowy?

Wiele osób w Polsce obecnie szuka miejsca do którego można dziś wybrać się na weekend. Najczęściej wybierane są polskie góry czyli tatry oraz morze czyli Bałtyk. Warto jednak czasami odwiedzić inne mniej znane miejsce, które zachwycić może równie jak najpopularniejsze miejsca w naszym kraju. Świetnym przykładem może być więc Częstochowa.

Co warto zwiedzić w Częstochowie ?

Co zobaczyć w Częstochowie ? Atrakcji jest naprawdę wiele a poniżej kilka z nich :

  1. Najważniejszym punktem każdej wycieczki do Częstochowy musi być Klasztor Paulinó na Jasnej Górze. Klasztor został wybudowany już w XIV wieku na wapiennym wzgórzu. Sławę klasztor zawdzięcza cudownemu obrazowi Matki Boskiej, która została przywieziona z terytorium dzisiejszej Rosji. W 1655 roku Klasztor obronił się przed potopem szwedzkim i był punktem zwrotnym w wojnie ze Szwedami. Dzisiaj Jasna góra to miejsce kulu maryjnego oraz jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Co roku w okresie letnim do tego miejsca bowiem wędrują przez całą Polskę liczne pielgrzymki.
  2. Kościół świętego Jakuba. Powstał on pierwotnie jako cerkiew pod koniec XIX wieku.
  3. Kościół świętego Zygmunta. Można go zobaczyć na starym mieście przy placu Daszyńskiego. Jest to najstarszy kościół w Częstochowie, którego powstanie szacuje się na XV wiek.
  4. Bazylika świętej rodziny. Jest to neogotycka świątynia, która powstała w 1927 roku. Jest ona jedną z największych świątyń w Polsce oraz Europie Środkowo – Wschodniej
  5. Aleja Najświętszej Marii Panny. Jest to najdłuższa oraz najbardziej rozpoznawalna ulica w Częstochowie. Powstała ona w XIX wieku i nieoficjalnie składa się z trzech części : Aleja I , Aleja II oraz Aleja III. Latem jest tutaj zazwyczaj tłum turystów głównie z powodu dużej przestrzeni dla przechodniów.
  6. Ratusz, wybudowany został on w 1826 roku. Dzisiaj znajduje się tam muzeum Częstochowy, które warto odwiedzić.
  7. Cmentarz żydowski, znajduje się on na ogromnej powierzchni aż 8 hektarów i mieści on pomiędzy 4 a 5 tysiące grobów.