Sporty świata: futbol amerykański

Z różnych sportów drużynowych futbol amerykański nie należy do szczególnie znanych i popularnych w Polsce. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, w których sport ten święci triumfy od lat i wciąż fascynuje wielu Amerykanów. Jest to dyscyplina kontaktowa, a udział w rozgrywkach biorą dwie drużyny, każda złożona z 11 osób. I na tym ostatnim prawdopodobnie kończy się podobieństwo z piłką nożną. W naszym kraju ten sport często jest mylony z rugby, jednak zasady w obydwu dyscyplinach różnią się od siebie. Choć historia mówi, że mogą mieć tego samego przodka. Postacią, którą wymienia się jako twórcę futbolu amerykańskiego jest Walter Camp. Drużyn kobiecych raczej jest niewiele. Dominują zespoły męskie, chociaż panie w Ameryce starają się rozwinąć w tym sporcie. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych omawiana tu dyscyplina jest tak popularna, że przebija nawet piłkę nożną, baseball czy koszykówkę – sporty też kojarzone z wielkich lig Amerykańskich.

Zasady gry

Przede wszystkim wygląd piłki jest nietypowy, nie jest okrągła a podłużna, jak w rugby. Piłka może być niesiona, kopana, rzucana lub przekazywana z ręki do ręki. Futbol amerykański jest rozgrywany na boisku o długości około 110 metrów na około 49 metrów. „Bramka” to dwa słupy z jedną belką poprzeczną. W jednym meczu udział bierze, jak już wspomniano 11 zawodników z każdej drużyny. Mogą zrobić dowolną liczbę zmian ze swoimi kolegami (lub koleżankami w przypadku ligi kobiecej) z ławki rezerwowych, pod warunkiem, że są one wykonywane w trakcie przerw pomiędzy akcjami. Czas gry to cztery kwarty po 15 minut. Po drugiej jest przerwa techniczna. W przypadku remisu rozgrywana jest dogrywka, z regulaminowym czasem także 15 minut i trwa ona do tzw. złotego gola. W fazie play-off dogrywki powtarza się do skutku. Nie ma innej możliwości zakończenia meczu.

Jak zdobyć punkty

Przede wszystkim za pomocą touchdown – czyli przyłożenie piłki w polu punktowym (6pkt). Można zdobyć dodatkowe punkty w momencie, gdy drużyna dokonała touchdown może spróbować kopnąć piłkę w światło bramki przeciwnika i w ten sposób podwyższyć wynik. Punkty otrzymuje się też za to, gdy kopnięcie w stronę bramki kończy się golem. Nietypową metodą na zdobycie 2 punktów jest też tzw. safety czyli gdy przewrócimy przeciwnika z piłką w jego polu punktowym. Jest to dość widowiskowa akcja.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.ibp.org.pl