Obiekty naturalne Mjanma. Rzeka Saluin

Różnorodność obiektów geograficznych Mjanma

Birma, a obecnie republika Mjanma. Jest to państwo położone w Azji a dokładnie w jej południowo-wschodniej części. Warunki geograficzne Birmy mogą zachęcić do jej odwiedzeni nie jednego amatora przygód. Znajduje się ona na terenie zdominowanym przez góry i tereny wyżynne. Powodem tego jest fakt iż północna część leży ona w pasmie górskim strefy himalajskiej rozciągnięte południkowo. Najwyższym szczytem górskim (Kumon) jest szczyt Hkagabo Razi 5881 m. Środkowa część kraju to równina z występującymi górami wulkanicznymi która kończy się deltą rzeki Irawadi, ten obszar z kolei to licznie rozsiane wyspy z tworząc archipelag Mergui.

Rzeki w Mjanma

Birma obfituje w liczne rzeki pochodzenia lodowcowego. Pod względem wielkości zdominowana jest przez rzekę Irawadi. Jej długość to 2150 km. Rzeka zaczyna się w południowo-wschodniej części Wyżyny Tybetańskiej w Chinach. Jej koniec jest imponującą, ponieważ zakończy ją delta o rozpiętości 30 tys. km², która wpływa do Morza Andamańskiego. Jest ona istotna w produkcji ryżu. Na odcinku 1100 km jest żeglowna. Głównym miastem nad Irawadi jest Mandalaj, na wschodnim krańcu delty Rangun. Kolejna jest Saluin rzeka o mniejszym rozmiarze natomiast równie niesamowita.

Rzeka Saluin to rzeka Birmy

Rzeka saluin to rzeka Birmy, swoje źródła ma w lodowcach gór Tangla. W górnym biegu posiada liczne progi i wodospady, ponieważ północna część kraju obfituje w góry. Jej bieg następnie płynie przez wyżyny Junnan-Kuejczou, ostatecznie wpada do Morza Andamańskiego. Jej całkowita długość wynosi – ok. 2400 km przepływa także przez Chiny i Tajlandię. Jest żeglowna tylko w dolnym biegu na odcinku mniejszym niż 160 km.