Morze Irlandzkie to piękny akwen znajdujący się między Irlandią a Wielką Brytanią. Pierwotnie był długim jeziorem. Obecnie łączy się z Oceanem Atlantyckim poprzez Kanał Północny od strony północnej oraz Kanał św. Jerzego od południa. Do jego największych portów należą: Dublin (należący do Irlandii), Belfast (Irlandia Północna), Glasgow i Liverpool (Wielka Brytania).
Morze Irlandzkie – obszar wart miliony
Przez obszar ten co roku przepływa 12 milionów osób oraz ponad 17 milionów ton różnych ładunków. Oprócz szlaku turystycznego i transportowego, morze to ma również inną, olbrzymią wartość ekonomiczną. Znajduje się na niej 17 aktywnych platform wiertniczych oraz 742 wiatraki, które napędzają elektrownie wiatrowe. Podsumowując przychód z wykorzystania dóbr naturalnych tego obszaru rocznie wynosi około 6 bilionów funtów.
Plany rozwoju
Jeszcze pod koniec XX wieku padła propozycja, żeby pod morzem zbudować kanał, który miałby połączyć Dublin z Holyhead, zbliżony do Eurokanału, łączącego Wielką Brytanię z Francją. Inwestycja ta miałaby usprawnić transport ludzi i towarów na tym obszarze.